Ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej stanowią największy udział w kosztach eksploatacyjnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Poprawa efektywności energetycznej budynku i jego systemu grzewczego staje się dzisiaj koniecznością.
Jaka jest istota termoizolacji?
Termomodernizacja rozumiana jako docieplenie budynku zmniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło, ale tylko na to ciepło, które jest potrzebne do ogrzewania budynku. Docieplenie ścian i stropów budynku w żaden sposób nie wpływa na obniżenie zapotrzebowania na ciepło do celów przygotowania ciepłej wody użytkowej.
W jakim celu wykonuje się termomodernizację budynków?
Należy pamiętać, że każdy budynek jest zbilansowany cieplnie jako bryła. Ciepło będzie migrować pomiędzy pomieszczeniami przez ściany działowe i jest to naturalny proces. Głównym zadaniem wykonania termomodernizacji budynku jest zminimalizowanie procesu przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne, stropy i okna. Dobrze zaprojektowane i wykonane docieplenie budynku może zmniejszyć jego zapotrzebowanie na ciepło, potrzebne do ogrzewania, nawet o 60%.
Jakie są dodatkowe zalety docieplenia budynku?
Docieplenie budynku jest tylko jednym z elementów procesu termomodernizacji. Termomodernizację należy rozumieć znacznie szerzej. Oprócz docieplenia ścian i stropów należy zastanowić się nad modernizacją systemu grzewczego. Instalacja centralnego ogrzewania, która zwykle w starszych budynkach jest rozregulowana, po dociepleniu budynku staje się przewymiarowana. Instalację należy zinwentaryzować i wyregulować. Regulacji poddaje się nastawy wstępne na zaworach grzejnikowych oraz zawory podpionowe. Kolejnym działaniem jest modernizacja źródła ciepła w budynku. Zwykle źródłem ciepła w wielorodzinnym budynku mieszkalnym jest węzeł cieplny. Należy dążyć do tego, aby właścicielem źródła ciepła był właściciel budynku, a nie dostawca ciepła. Nowoczesne węzły cieplne, zaprojektowane indywidualnie i wyposażone w systemy zarządzania energią umożliwiają kontrolę i dobór parametrów wody grzewczej w zależności od potrzeb odbiorcy. Pozwala to na uzyskanie oszczędności ciepła potrzebnego na przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz dodatkowych oszczędności ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania.
Co warto wiedzieć przed termomodernizacją budynku?
Przed przystąpieniem do termomodernizacji budynku należy przeprowadzić analizę efektywności energetycznej budynku i jego systemu grzewczego. Należy wskazać obszary, w których występują największe nieprawidłowości, określić zakres i koszt prac modernizacyjnych. Poszukać możliwych do zastosowania źródeł finansowania, postarać się o dodatkowe wsparcie w postaci premii lub dotacji. Dobrze zaplanowana i przeprowadzona termomodernizacja budynku to taka, której koszty są spłacane z oszczędności uzyskanych w wyniku jej przeprowadzenia, dlatego warto jest powierzyć jej organizację wyspecjalizowanej w takich procesach firmie.