Premia remontowa po nowemu.
Nowelizacja Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków na nowo określiła zasady finansowania ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów części kosztów przedsięwzięć termomodernizacyjnych i remontowych, przedsięwzięć niskoemisyjnych oraz zakupu, montażu, budowy lub modernizacji instalacji odnawialnego źródła energii oraz funkcjonowania centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Co to jest premia remontowa ?
Premia remontowa to forma wsparcia dla inwestora realizującego przedsięwzięcie remontowe. Może być przeznaczona wyłącznie na spłatę kredytu zaciągniętego przez inwestora w banku komercyjnym. I tu się nic nie zmieniło. Ale uwaga, kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i nie mniej niż wysokość premii. Jeśli inwestor prowadzi w remontowanym budynku działalność gospodarczą udzielana premia będzie traktowana jako pomoc de mininis. Jeśli w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia remontowego znajdują się powierzchnie użytkowe służące celom innym niż mieszkalne lub wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej, wysokość premii remontowej stanowi iloczyn kwoty tej premii i wskaźnika udziału powierzchni użytkowej służącej celom mieszkalnym i wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej w powierzchni użytkowej budynku.
Jaka jest wysokość premii remontowej ?
Wysokość premii remontowej wynosi 25 % kosztów przedsięwzięcia remontowego.
Kto może starać się o premię remontową ?
O premię remontową mogą się ubiegać właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych, których użytkowanie rozpoczęto:
- co najmniej 40 lat przed dniem złożenia wniosku o premię remontową lub
- co najmniej 20 lat przed dniem złożenia wniosku o premię remontową do banku kredytującego oraz:
-
- budynek ten należy do społecznej inicjatywy mieszkaniowej lub towarzystwa budownictwa społecznego,
- budynek ten został wybudowany przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez BGK na podstawie wniosków o kredyt złożonych do dnia 30 września 2009 r. lub przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa.
Do kogo adresowane jest wsparcie ?
Premia remontowa przysługuje inwestorowi z tytułu realizacji przedsięwzięcia remontowego. Z premii mogą korzystać inwestorzy bez względu na status prawny z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, a więc np.:
- wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- towarzystwa budownictwa społecznego,
- społeczne inicjatywy mieszkaniowe,
- spółki prawa handlowego,
- osoby fizyczne,