Premia termomodernizacyjna po nowemu.
Nowelizacja Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków na nowo określiła zasady finansowania ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów części kosztów przedsięwzięć termomodernizacyjnych i remontowych, przedsięwzięć niskoemisyjnych oraz zakupu, montażu, budowy lub modernizacji instalacji odnawialnego źródła energii oraz funkcjonowania centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Co to jest premia termomodernizacyjna ?
Premia termomodernizacyjna to forma wsparcia dla inwestora realizującego przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Może być przeznaczona wyłącznie na spłatę kredytu zaciągniętego przez inwestora w banku komercyjnym. I tu się nic nie zmieniło. Ale uwaga, kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i nie mniej niż wysokość premii. I jak dawniej premia nie przysługuje inwestorom realizujący przedsięwzięcie termomodernizacyjne wyłącznie z własnych środków. Niestety tak było od początku funkcjonowania FTiR. To jest dziwny warunek. Inwestor posiadający własne środki musi wystąpić do banku komercyjnego z wnioskiem o kredyt, wykonać zadanie, poczekać aż premia wpłynie na konto banku kredytującego i spłaci część zaciągniętego kredytu a następnie z własnych środków spłacić pozostałą część kredytu. Oczywiście należy zadbać żeby w umowie z bankiem był zapis, że za wcześniejszą spłatę kredytu bank nie pobiera prowizji.
Jaka jest wysokość premii termomodernizacyjnej ?
Zgodnie z ustawą premia termomodernizacyjna wynosi 26% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, ale jeżeli inwestor wraz z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym zakupi, zamontuje, zbuduje lub zmodernizuje instalację odnawialnego źródła energii (OZE), wówczas premia wynosi 31% łącznych kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wraz z przedsięwzięciem OZE. I tu mamy pułapkę ponieważ koszt instalacji OZE musi stanowić przynajmniej 10% łącznych kosztów termomodernizacji i instalacji OZE. A to często nie będzie uzasadnione technicznie i ekonomicznie. Dodatkowe wsparcie w wysokości 50% (kosztów kotwienia) otrzyma inwestor który przy realizacji termomodernizacji budynku z tzw. „wielkiej płyty” wykonuje wzmocnienie płyt.
Kto może starać się o premię termomodernizacyjną ?
O dofinansowanie projektu w ramach premii termomodernizacyjnej, mogą się ubiegać właściciele lub zarządcy:
- budynków mieszkalnych,
- budynków zbiorowego zamieszkania,
- budynków użyteczności publicznej stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych,
- lokalnych sieci ciepłowniczych,
- lokalnych źródeł ciepła.
Do kogo adresowane jest wsparcie ?
Z premii termomodernizacyjnej mogą korzystać inwestorzy bez względu na status prawny, z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, a więc np.:
- wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- towarzystwa budownictwa społecznego,
- społeczne inicjatywy mieszkaniowe,
- spółki prawa handlowego,
- osoby fizyczne (w tym właściciele domów jednorodzinnych).